Inne Inspiracje

Podejścia terapeutyczne na których opieram swoją pracę to Terapia Akceptacji i Zaangażowana (ACT) oraz Terapia Systemowa. Czerpię jednak pełnymi garściami z dorobku innych metod i nurtów terapeutycznych. Oto moje główne inspiracje:

 

TERAPIA POZNAWCZA OPARTA NA UWAŻNOŚCI (MBCT – Mindfulness-Based Cognitive Therapy)

Terapia MBCT została stworzona z myślą o ludziach cierpiących na powtarzające się epizody depresji i chroniczne obniżenie nastroju. Terapia ta łączy idee klasycznej terapii poznawczej, czyli pracy nad zmianą sposobu myślenia na bardziej adaptacyjny, z intensywną praktyką uważności (mindfulness). Kształci się postawę akceptacji rzeczywistości, zauważania jej i doceniania takiej, jaka jest.

Celem programu jest nauka sposobu funkcjonowania umysłu, zwiększanie świadomości i uważności na stany emocjonalne i procesy mentalne, co uczy w odpowiedni sposób reagować na trudne sytuacje. MBCT pomaga zauważać wczesne znaki ostrzegawcze, pojawiające się przed nawrotem i przede wszystkim uczy redukować tendencje do ich unikania, co jest często główną przyczyną pojawiania się nawrotów i nasilania objawów.

 

TERAPIA SCHEMATÓW (TS – Schema Therapy)

Terapia Schematów z myślą o leczeniu trudności emocjonalnych, których podłoże tkwi w głęboko utrwalonych schematach, ukształtowanych w dzieciństwie i okresie dorastania. Jest to świetne rozwiązanie dla osób chcących poznać i zrozumieć działanie mechanizmów będących podłożem ich zachowania, dla osób zmagających się z przewlekłym cierpieniem i długotrwałymi problemami, rozlewającymi się na wiele obszarów życia.

 

TERAPIA DIALEKTYCZNO-BEHAWIORALNA (DBT – Dialectical Behavior Therapy)

Również podejście trzeciej fali CBT. Powstała z myślą o osobach cierpiących na zaburzenie osobowości borderline, które jeszcze niedawno uznawane było za bardzo trudne w leczeniu, często określane jako nieuleczalne. Twórczyni DBT, Marsha Linehan, która sama wiele lat zmagała się z borderline, chciała stworzyć terapię dla grupy osób, o silnych tendencjach samobójczych, samouszkodzeniach, chorujących na borderline. Nie tylko jej się to udało, ale terapia dialektyczno-behawioralna okazała się skuteczna również w leczeniu zaburzeń odżywania i uzależnień.

DBT zawiera wszystkie elementy terapii poznawczo-behawioralnej, jednak skupia się na oduczaniu nieadaptacyjnych nawyków, poprzez koncentrację na „tu i teraz” i naukę postawy akceptacji wobec rzeczywistości takiej, jaka jest, zauważania jej i doceniania (mindfulness). W DBT kładzie się nacisk na nauczanie konkretnych umiejętności, które służą poprawie jakości życia, zapobieganiu nawrotom. Bardzo ważna jest tu niezwykle akceptująca i wspierająca relacja partnerska między terapeutą, a pacjentem. Stosuje się również coaching telefoniczny, w czasie poza sesjami.

 

Facebook
Znanylekarz

Katarzyna Tułaza – ZnanyLekarz.pl

Kontakt

ul. Śniadeckich 5/2 (Poznań, Centrum, MTP, Dworzec Zachodni)
Spotkania umawia sekretariat (pn-pt; 12:00-17:00)
nr tel. +48 795 795 202
sekretariat@pomocnia-poznan.pl